Iernăm în afara play-off-ului | Gaz Metan a pierdut la Mioveni

222

Gaz Metan a încheiat anul 2015 cu un eşec în deplasarea de la Mioveni.

Gruparea de pe Târnava Mare a fost învinsă cu scorul de 2-0 într-o partidă în care a jucat mai bine de o repriză în inferioritate numerică. CS Mioveni a deschis scorul în minutul 23 atunci când Nilă a scăpat singur spre poartă, a pasat către Ayza care a înscris din interiorul careului de şaisprezece metri.

Peste doar patru minute acelaşi Ayza a scapat singur şi a fost faultat de Greab care a fost eliminat şi s-a dictat lovitură de la unsprezece metri pentru gazde. Ayza a executat însă portarul de rezervă Botoşer a reuşit să respingă.  Scorul final al întâlnirii, 2-0 pentru CS Mioveni, a fost stabilit cu un sfert de oră înainte de  finalul jocului atunci când Alin Popa a înscris din faţa porţii după o pasă a aceluiaşi Ayza.

În urma acestei înfrângeri, Gaz Metan a coborât pe poziţia a şaptea a clasamentului seriei în afara play-off-ului.