Acasă Sport

Andreea Dragoman, cea mai bună sportivă | Gheorghe Vaida, cel mai bun antrenor

499
DISTRIBUIȚI

Jucătoarea de tenis de masă Andreea Dragoman şi antrenorul acesteia Gheorghe Vaida, au fost desemnaţi cei mai buni din judeţul Sibiu. 

Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Sibiu a organizat vineri Gala Sportului Sibian 2015. În cadrul acesteia au fost premiaţi cei mai buni sportivi în anul 2015 la sporturi olimpice, respectiv neolimpice. La sporturi olimpice, la fel ca şi anul trecut jucătoarea de tenis de masă Andreea Dragoman a ocupat prima poziţie, iar antrenorul acesteia Gheorghe Vaida a obţinut de asemenea locul întâi în clasamentul antrenorilor.

În top 10 sportivi olimpici se mai regăseşte atleta Iulia Zudor, iar printre cei mai buni 10 sportivi neolimpici sunt trei medieşeni, Victor Tatomir, Cătălin Păturan şi Andreea Ţopa.

Top 10 sportivi olimpici

1. Andreea Dragoman (CS Romgaz Mediaş, antrenor Gheorghe Vaida) – tenis de masă
2. Andreea Necşoiu (CSŞ Şoimii Sibiu, antrenoare Ligia Cuciorovschi) – atletism, aruncarea suliţei
3. Ionel Bucur (CSM Sibiu) – echitaţie
4. Victor Cornea (Tenis Club Pamira Sibiu, antrenor Marius Vecerdea) – tenis de câmp
5. Diana Cucerzan (CSŞ Sibiu, antrenor Ioan Badiu) – sărituri în apă
6. Ioana Paştiu (CSM Sibiu, antrenoare Elizabeta Kopatz) – sărituri în apă
Bogdan Motronea (CSŞ Sibiu, antrenor Ioan Armenciu) – patinaj viteză
7. Dragoş Lupşa (CSM Sibiu, antrenoare Elizabeta Kopatz) – sărituri în apă
8. Tudor Oprea (Pro Cycling Team) – ciclism, mountain-bike
9. Iulia Zudor (CSŞ Mediaş, antrenor Vasile Hermann) – atletism cross
10. Andreea Bejan (CSŞ Şoimii Sibiu, antrenor Adrian Toma) – atletism, săritura în înălţime

Raluca Floca (CSŞ Mediaş, tenis de câmp), Alex Vandor (CSŞ Mediaş, atletism) şi Iustina Madina (CSŞ Şoimii, atletism) au primit menţiuni,iar Cristina Andrei (CS Societatea de Patinaj Sibiu) a fost recompensată cu un premiu special.

Top 10 sportivi neolimpici

1. Dorian Neagu (CS Hwarang Sibiu) – taekwon-do ITF
2. Marius Dancu (Puma Club Sibiu) – taekwon-do ITF
3. Victor Tatomir (CS Ippon Mediaș) – karate traditional și kyokushin
4. Andreea Fulvea Pavel (CS Hwarang Sibiu) – taekwon-do ITF
5. Cătălin Păturan (CS Ippon Mediaș) – karate traditional și kyokushin
6. Andreea Ţopa (CS Ippon Mediaș) – karate traditional și kyokushin
7. Tudor Emanuel Andrei (Puma Club Sibiu) – taekwon-do ITF
8. Andreea Mircea (CS Activ Sibiu) – powerlifting
9. Radu Raica (CS Activ Sibiu) – powerlifting
10. Ana Drăgan (CS Hwarang Sibiu) – taekwondo-ITF

Menţiuni au primit Marius Raica (CS Activ, powerlifting) şi Vasile Gusan (CSU Sibiu, karate), iar Marius Popovici (Sibiu Racing Team, motociclism) şi Dragoş Moosz (Voinţa, karting) au fost recompensaţi cu câte un premiu special.

Foto: oradesibiu.ro

Banner EximTur