PRIMA VICTORIE | Gaz Metan a învins în deplasare Energia Târgu-Jiu

203

Gaz Metan a învins în deplasare Energia Târgu-Jiu.

Formaţia pregătită de Mihai Popa şi Dan Popa a spart gheaţa în acest sezon. Alb-negri s-au impus în faţa Energiei cu scorul de 75-68 . Gaziştii au început foarte bine meciul şi au reuşit să îşi adjudece primul sfert cu 27-22. Până la pauza mare ecartul a crescut la opt puncte. Gazdele au reuşit să reducă din diferenţă în sfertul al treilea, astfel că s-a pornit în decisiv de la 59-53 pentru Gaz Metan.

Ultimele zece minute au fost disputate, cu gorjenii forţând revenirea. Gaziştii au gestionat însă foarte bine jocul şi au reuşit să se impună cu 75-68. Cei mai buni marcatori pentru gruparea de pe Târnava Mare au fost Vaidotas Peciukas cu 24 puncte reuşite, în timp ce Aliaksandar Pushtavar a avut 18 puncte şi 10 recuperări.