Acasă Nova TV

VIDEO FOTO Cei mai puternici oameni din lume în SUPER SHOW la Sibiu

242

Strongman Champions League Sibiu 2014  Zece sportivi de top din întreaga lume au făcut spectacol Strongman Champions League, competiția sportivă desfăşurată în acest weekend la Sibiu.

Anul acesta, la Sibiu, s-au întrecut 8 sportivi internaționali, cu toții clasați în Top 20 al SCL: Martin Wildauer (locul 1 mondial) – Austria, Ervin Katona (locul 2) – Serbia, Lauri Nami (locul 3) – Estonia, Krzysztof Radzikowski (locul 5) – Poland, Dainis Zageris (locul 6) – Letonia, Marius Lalas (locul 9) – Lituania, Alex Moonen (locul 10) – Holland, Matjaz Belsak (locul 14) – Slovenia. Alături de ei, în concurs sunt și doi români: Vladimir Comorovschi și Alexandru Arginteanu.

În cele două zile de concurs, participanţii au parcurs 8 probe.

Sâmbătă seară concurenţii au tras un un autocar cu o greutate între de aproape18 tone, pe o distanță de 30 m. Câștigătorul a fost concurentul care a terminat traseul în cel mai scurt timp.

VEZI VIDEO CU AUTOCARUL TRAS, AICI

Strongman Champions League Sibiu 2014 1A urmat apoi proba Log lift. Sportivii au trebuit să ridice deasupra capului o greutate care cântărește între 115 – 140 de kg. Câstigătorul a fost desemnat concurentul care a făcut cele mai multe repetări într-o anumită limită de timp.