Acasă Nova TV

Debut cu stângul: Gaz Metan a fost învinsă de BCM U Piteşti, scor 78-62

10

20140913-Baschet GMM vs TIMBAGaz Metan a pierdut prima partidă oficială din acest sezon.

Formaţia lui Ovidiu Teleabă a fost învinsă cu scorul de 78-62 de Baschet Club Municipal Universitatea Piteşti, într-o partidă contând pentru prima manşă a turului întâi din Cupa României. Alb-negri au jucat de la egal cu piteştenii în primele două sferturi, pentru ca apoi formaţia vizitatoare să reuşească desprinderea pe tabela de marcaj şi să îşi apropie victoria.

Primul sfert al confruntării din Sala Sporturilor a fost unul echilibrat, cele două formaţii alternând la conducere, iar după primele zece minute piteştenii au condus cu 24-22. Echilibrul s-a menţinut până la pauza mare, însă tot cu formaţia vizitatoare la conducere, care a intrat la cabine cu patru puncte avans. În sfertul al treilea, elevii lui Hristu Şapera au reuşit să se desprindă la zece puncte şi au profitat de accidentarea conducătorului de joc Gediminas Navickas care a suferit o entorsă şi nu a mai putut continua. Piteştiul a avut 60-44 la intrarea în actul decisiv, avantaj pe care l-a gestionat foarte bine până la final reuşind să se impună cu 78-62.