Acasă Nova TV

Naţionala României a ratat calificarea la EuroBasket 2015 | VIDEO ŞI DECLARAŢII

9

romaniaNaţionala de baschet a României a pierdut partida decisivă cu Letonia cu scorul de 82-70.

În urma acestui rezultat, formaţia lui Marcel Ţenter a ratat calificarea la Eurobasket 2015, în condiţiile în care a avut cel mai slab coeficient dintre echipele clasate pe poziţia a doua din cele şapte grupe.

Letonia a câştigat primul sfert al confruntării disputate la Sibiu, însă până la pauza mare România a reuşit să revină, astfel că s-a intrat la cabine cu scor egal, 37-37.       Sfertul al treilea a aparţinut tot formaţiei vizitatoare care a reuşit să se desprindă la nouă puncte pe tabela de marcaj. Jucătorii lui Marcel Ţenter au dat senzaţia că pot să revină în debutul sfertului decisiv, însă acest lucru nu s-a întâmplat iar Letonia s-a impus în cele din urmă cu 82-70. România a terminat grupa pe locul secund, însă a avut cel mai slab coeficient dintre echipele care au ocupat această poziţie, astfel că a ratat prezenţa la Eurobasket 2015.