Acasă Nova TV

Ucişi de fostul căpitan – în 6 oameni Gaz Metan a pierdut în final cu BC Mureş!

9

GAZ METANGaz Metan a fost învinsă cu 81-76 de către Baschet Club Târgu-Mureş. Partida a fost una spectaculoasă, cu răsturnări de situaţie şi un final incendiar. Formaţia vizitatoare s-a desprins decisiv şi a câştigat graţie unui coş de la distanţă marcat în ultimele secunde ale jocului de fostul căpitan al alb-negrilor, Ivan Ivanovic.Primul sfert al confruntării din Sala Sporturilor a fost unul echilibrat. După un început bun al gaziştilor mureşenii au revenit şi au condus cu 23-21 la capătul primelor zece minute de joc. Sfertul al doilea s-a menţinut într-o notă de echilibru, ambele formaţii reuşind să marcheze câte 19 puncte, astfel că la pauza mare formaţia vizitatoare avea avantaj minim, 42-40. Cu şase oameni în rotaţie la care s-a adăugat Vladislav Solopa care a primit şi el câteva minute pe parchet, gaziştii au făcut un sfert trei mai puţin reuşit, astfel că la intrarea în actul decisiv Mureşul avea +10 pe tabelă. Kemp şi Bogavac au recuperat imediat cinci puncte, însă la jumătatea sfertului decisiv oaspeţii au refăcut diferenţa de zece puncte. Gaziştii l-au pierdut pe Dumitrescu care a acumulat cinci greşeli personale, iar apoi şi pe Bogavac însă nu au renunţat la luptă. Shiloh a marcat de la distanţă, Kemp şi Bogavac au  înscris şi ei  de la libere, iar apoi acelaşi Shiloh a marcat alte trei puncte, iar formaţia sa s-a apropiat la 75-76 cu 45 de secunde înainte de final. Răspunsul a venit de la fostul căpitan al Gazului. Ivan Ivanovic a marcat şi el de la distanţă în ultima secundă de atac a formaţiei sale, iar apoi Kemp şi Shiloh au ratat aruncarea de trei puncte, în timp ce la celălalt panou Peciukas a stabilit scorul final al partidei, 81-75 pentru Baschet Club Târgu-Mureş.