Acasă Nova TV

Greu cu giganţii, Gaz Metan a pierdut în Belgia, scor 97-79!

40

BOGAVACGaz Metan a pierdut prima partidă din Top 16 EuroChallenge. Alb-negri au fost învinşi de belgienii de la Antwerp Giants cu scorul de 97-79 . Tehnicianul Marcel Ţenter nu s-a putut baza pe serviciile a doi dintre jucătorii de bază, Andrei Mandache accidentat în partida de campionat cu Universitatea Craiova şi Augustine Okosun fără viză Schengen.Belgienii au început bine partida disputată pe teren propriu însă gaziştii au ţinut aproape iar sfertul întâi s-a încheiat cu 23-19. Formaţia gazdă a început sfertul al doilea cu un parţial de 8-0 care i-a permis să se desprindă pe tabela de marcaj, iar ulterior diferenţa de 10-11 puncte s-a menţinut până la pauza mare. În repriza a doua ecartul a crescut tot mai mult în favoarea giganţilor din Antwerp şi a depăşit douăzeci de puncte la finalul sfertului al treilea, scor 75-51. Gaz Metan a câştigat sfertul decisiv şi a reuşit să mai reducă din diferenţă. S-a încheiat în cele din urmă 97-79 pentru formaţia gazdă, după o partidă pe care a controlat-o cu autoritate.