Acasă Nova TV

Decimaţi de accidentări, dar cu fruntea sus: Gaz Metan – Krasnye Krylia 77-80

6

KEMPGaz Metan a fost învinsă cu 80-77 în partida disputată marţi seara pe teren propriu. Formaţia lui Marcel Ţenter nu s-a putut baza pe serviciile lui Andrei Mandache şi Georgios Tsiaras, care vor lipsi de pe teren cel puţin o lună şi l-a pierdut pe Liviu Dumitru încă din primele minute ale jocului. Gaz Metan a început prost partida din Sala Sporturilor cu Krasnye Krylia. Pe fondul unor greşeli copilăreşti, ruşii au profitat şi s-au desprins imediat pe tabelă, reuşind să încheie primul sfert cu 29-13. La fel a început şi sfertul al doilea, iar diferenţa a crescut până la un neverosimil +24 în favoarea formaţiei vizitatoare. Dumitrescu şi Bogavac au dat apoi semnalul trezirii pentru alb-negri care s-au apropiat la 11 puncte până la pauza mare.  Gaziştii au început perfect sfertul al treilea, iar Willie Kemp a marcat nouă puncte consecutive care au adus Gazul înapoi în joc. Ruşii au forţat din nou desprinderea însă Bogavac şi Okosun au menţinut diferenţa de un singur punct pe tabela de marcaj. Sfertul decisiv a debutat mai bine pentru vizitatori care s-au desprins la 12 puncte. Jucătorii lui Marcel Ţenter nu au cedat şi s-au apropiat la trei puncte în ultimele secunde ale jocului. Nu a mai fost însă timp suficient, iar formaţia rusă s-a impus cu 80-77.